آموزش ساز دف

ساز دف یکی از پر طرفدارترین سازهای کوبه ای در موسیقی ایرانی است که همواره هنرجویان بسیاری علاقه مند به فرا گیری آن می باشند، به همین جهت ما در این مقاله، سعی در آموزش نحوه گرفتن و نواختن دف را داریم تا کاربران بتوانند اطلاعات پیش زمینه ای لازم جهت آموزش این ساز را کسب نمایند. 

آموزش نواختن دف

آموزش نواختن دف

آیا نواختن ساز دف دشوار است ؟ 

اگر در ابتدای آموزش ساز دف می باشید ممکن است با سوالاتی از این قبیل روبه رو شوید، جای هیچ نگرانی نیست! اگر چه نواختن هر سازی ممکن است در ابتدا کمی مشکل و دشوار باشد اما می توانید با تکرار و تمرین بسیار بر آن غلبه کنید.

همچنین دف، این ساز ضربی جذاب نیز از حلقه های چوبی و پوست نازکی تشکیل شده که با کمک ضربات انگشتان نواخته می شود؛ که لازمه آن آشنایی با ضربات ابتدایی همچون ضربه تم، ضربه بک و ضربه چپ می باشد .

آشنایی با ضربات ابتدایی جهت آموزش ساز دف

۱- ضربه تم 

ضربه تم، از جمله ضربات ابتدایی دست راست است که در آن چهار انگشت به هم چسبیده و کف دست بصورت گود شده، با وارد کردن ضرباتی، باعث نواختن دف می شود .

۲- ضربه بک

در ضربه بک نیز انگشتان دست راست با کمی فاصله از هم قرار می گیرند و برای نواختن، مچ دست به سمت تیغه دف و ساعد، خم می شود .

۳- ضربه چپ

در این ضربه نیز انگشت اشاره دست چپ بدون حرکت است و تنها سه انگشت دیگر با وارد کرد ضرباتی، موجب نواختن ساز دف می شوند .

آموزش نحوه گرفتن دف

علاوه بر این ها، آموزش ساز دف و نواختن آن شامل یکسری اصول و قواعدی از جمله نحوه گرفتن درست ساز دف و نحوه درست نشستن نیز هست که سعی داریم تا حدودی هنرجو را با این موارد آشنا کنیم.
آموزش نحوه گرفتن دف

در حال حاضر نحوه گرفتن دف یکی از عمده ترین مشکلاتی است که همواره نوازندگان مبتدی و علاقه مندان به آموزش ساز دف با آن مواجه می شوند.

قطعا در ابتدای راه برای بسیاری از هنرجویان این سوال پیش امده که چرا استاد بیژن کامکار، یکی از اساتید بزرگ دف نوازی، در این حد زیبا و دلنشین می نوازد؟ در حالی که ممکن است گوش سپردن به دف نوازی برخی دیگر از افراد، کسل کننده باشد؟

در این جا باید گفت که نحوه گرفتن صحیح دف تاثیر مستقیمی بر اجرای نوازندگی هنرجو می گذارد و حتی می تواند باعث جذابیت در اجرا و یا کسل کننده بودن آن شود؛ چنان که نحوه گرفتن نادرست دف نیز از نوازندگی صحیح و حتی نواختن ضربات درست دست جلوگیری می کند.

ویژگی های نحوه گرفتن صحیح دف جهت آموزش ساز دف
  • در ابتدا لازم است به گونه ای ساز را نگه دارید تا وزن دف بر روی هر دو دست شما پخش شود ( البته دست چپ کمی وزن بیشتری را تحمل کند مشکلی ندارد )
  • برای نواختن صحیح تر لازم است تا کف دست راست را به گونه ای بر روی ساز نگه دارید تا تقریبا در مقابل قلب قرار گیرد.
  • توجه شود که در هنگام نواختن، صفحه ساز نباید کاملا در مقابل بدن بصورت موازی قرار بگیرد، در واقع لازم است تا دف در سمت چپ بدن هنرجو کمی جلو تر از سمت راست باشد   
  • همچنین هنرجویان حرفه ای می توانند در هنگام نواختن، قسمت بالایی ساز دف را کمی رو به جلو متمایل نمایند. ( که این مورد به افراد مبتدی توصیه نمی شود )
  • توجه شود که در هنگام نواختن، نباید ساز را از حد معمول خود بالاتر نگه دارید چرا که در آن صورت ممکن است در اجرای ضربات تم و یا بک با مشکلاتی رو به رو شوید.

نحوه گرفتن دف

معرفی کتاب های مناسب برای آموزش ساز دف

استفاده از کتاب های مناسب همواره یکی از روش هایی است که هنر جو می تواند برای نواختن ساز مورد نظرش از آن استفاده نماید. 

به همین دلیل به هنرجویان عزیز جهت تمرین و آشنایی بیشتر برای آموزش ساز دف، و آشنایی با اصول مبانی موسیقی، کتاب های زیر را معرفی می نماییم که برای خریداری می توانند به فروشگاه اینترنتی سازکده مراجعه نمایند. 

۱- کتاب شیوه نوین دف نوازی جلد اول انتشارات چنگ

مشخصات

نویسنده : مسعود حبیبی

برند : چنگ

تعداد صفحات : ۸۴

۲- کتاب پنجاه درس دف انتشارات نای و نی

مشخصات

نویسنده : علی مسعودی

برند : نای و نی

۳- کتاب آموزش ریتم و دف مسعود حبیبی جلد ۱

مشخصات

نویسنده : مسعود حبیبی

برند : چندگاه

تعداد صفحات : ۶۴

همچنین علاقه مندان می توانند جهت خرید ساز دف ، از بهترین برندها به سایت سازکده مراجعه نمایند و اطلاعات لازم درباره انواع این محصولات موسیقی و قیمت های آن را کسب نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *